تبلیغات گنبدآنلاین تبلیغات گنبدآنلاین تبلیغات گنبدآنلاین تبلیغات گنبدآنلاین

کد خبر: 723 | تاریخ انتشار: ۵:۱۴:۴۲ - پنجشنبه ۲۱ مرد ۱۳۹۵ | بدون نظر | چاپ چاپ | | 549 بازدید

پایان رقابت‌های اسبدوانی قهرمانی کشور در بندرترکمن

رقابت‌های اسبدوانی هفته پنجم و پایانی کشور با عنوان کورس تابستانه عصر جمعه در مجموعه سوارکاری شهرستان بندرترکمن در استان گلستان برگزار شد.

در این دوره از رقابت ها قرار بود در مجموع ۸۲ راس اسب در هفت دور با مسافت های یک هزار و یک هزار و ۵۵۰ متر به رقابت بپردازند که پیش از آغاز رقابت ها ۱۰ اسب از حضور در رقابت ها انصراف دادند و در نهایت ۷۲ راس اسب با هم رقابت کردند.

 

در پایان هر دور نتایج زیر به دست آمد:
در دور اول که ویژه اسب های نژاد ترکمن مبتدی و نبرده به مسافت یک هزار متر برگزار شد، ‘طاهر گوگ نژاد’ چابکسوار اسب ‘رعد خراسان’ زودتر از بقیه از خط گذشت و اول شد و ‘بنیامین جرجانی’ به همراه ‘یاسر جرجانی’ با اسب های ‘سورن حمید’ و ‘آدوین’ به ترتیب دوم و سوم شدند.
در دور دوم که مسافت آن یک هزار متر بود، اسب های نژاد ۲ خون، ۲ ساله و مبتدی با هم به رقابت پرداختند که اسب های ‘پیربابا’، ‘شه راد’ و ‘وفا خالق’ به ترتیب با چابکسواری ‘نادر صالح پور’، ‘ابراهیم قره داشلی’ و ‘بنیامین جرجانی’ به ترتیب عناوین اول تا سوم را به دست آوردند.
در دور سوم با مسافت یک هزار متر اسب های نژاد ۲ خون، ۲ ساله و نبرده با هم به رقابت پرداختند که اسب ‘ال گانادور’ با چابکسواری ‘بنیامین جرجانی’ زودتر از بقیه از خط پایان گذشت و اول شد و اسب ‘جان ثریا’ با چابکسواری ‘احمد پقه’ دوم و اسب ‘پدرام’ با چابکسواری ‘نورمحمد بهادر’ در مکان سوم جای گرفتند.
دور چهارم که آغاز مسافت یک هزار و ۵۵۰ متر بود، اسب های نژاد ۲ خون، ۳ تا ۶ ساله و با ۲۴ تا ۳۴ امتیاز با هم رقابت کردند که اسب های ‘قره قیز’، ‘تورقوش’ و ‘گلناز کیا’ به ترتیب با چابکسواری ‘آق اویلی بشگرد’، ‘قربان محمد اودک’ و ‘عیدمحمد غراوی’ به ترتیب در مکان های اول تا سوم قرار گرفتند.
در دور پنجم باز هم اسب های نژاد ۲ خون با سن های ۳ و ۴ ساله با ۲ تا ۶ امتیاز به مسافت یک هزار و ۵۵۰ متر با هم رقابت کردند که اسب ‘ماه سر’ با چابکسواری ‘نورمحمد بهادر’ اول شد، اسب ‘گل آیسا’ با چابکسواری ‘پیمان قلرعطا’ در مکان دوم قرار گرفت و اسب ‘کینگ کیا’ با چابکسواری ‘بنیامین جرجانی’ سوم شد.
در دور ششم اسب های نژاد ۲ خون با سن های ۳ و ۴ ساله با ۸ تا ۱۴ امتیاز باز هم به مسافت یک هزار و ۵۵۰ متر رقابت های خود را آغاز کردند که ‘محمد خوجملی’، ‘عبدالخالق چپرلی’ و ‘مهرداد خوجملی’ با اسب های ‘گلشاه’، ‘دومان سروین’ و’جان کازاوی’ به ترتیب در مکان های اول تا سوم ایستادند.
در دور هفتم و پایانی این بار اسب های نژاد ترکمن با سن های ۳ تا ۵ ساله با ۲۴ تا ۳۰ امتیاز در دپار (خط استارت) قرار گرفتند که در پایان اسب های ‘ژیگل ناز’ با چابکسواری ‘یاسر جرجانی’، ‘آرچین جبیب ایشان’ با چابکسواری ‘بنیامین جرجانی’ و ‘نورگزل’ با چابکسواری ‘اسحاق یزدانی’ عناوین اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
در پایان این رقابت ها در مجموع مبلغ ۵۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال جایزه نقدی به مالکان اسب های اول تا سوم پرداخت و کاپ و تندیس قهرمانی این رقابت ها با نماد ‘اسب’ به مالکان اسب های اول اعطا شد.
در دور هفتم و پایانی در حالی که بیشتر تماشاچیان در پیش بینی های خود اسب ‘سقرقوش’ با چابکسواری ‘نورمحمد بهادر’ را یکی از شانس های پیروزی اول تا سوم می دانستند بلافاصله بعد از استارت پای چابکسوار از زین خارج شد و وی نتوانست ادامه مسیر دهد و بعد از طی ۳۰۰ متر اسب را به کنار هدایت کرد و از ادامه رقابت انصراف داد.
این مساله باعث شد تا بسیاری از تماشاچیان چابکسوار را عامل اصلی این مساله بدانند و اعتراض خود را به عوامل برگزاری اعلام کردند که ‘حکیم ایگدردی’ مدیر مجموعه سوارکاری و دبیر هیات سوارکاری استان گلستان اعلام نظر نهایی در این خصوص را منوط به اعلام نظر کمیته فنی در روز سه شنبه هفته آتی کرد.
در این مسابقات که از طریق اینترنت پخش مستقیم می شود؛ علاقه مندان از سراسر دنیا در شرط بندی آن حضور می یابند.
مسابقات اسبدوانی همچنین در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی مردم استان گلستان بویژه ترکمن ها تاثیرگذار است./ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

تبلیغات گنبدآنلاین تبلیغات گنبدآنلاین
آخرین اخبار